Виявлені нові факти про маєток князя Петра Трубецького
Краєзнавець з Новокаховської територіальної громади Херсонщини Богдан Кравчук продовжує розповіді про історичні пам’ятки виноробного господарства Князя П.М.Трубецького, що у селі Веселе.
Виноробного господарства Князя П.М.Трубецького відоме своїми винними погребами, в яких зберігаються унікальні аутентичні вина тих часів, що створює неповторну атмосферу занурення у минуле виноробства.
Але подібні старовинні підвали збереглися і на території маєтку Князя П.М.Трубецького в смт Козацьке.
Найбільший погріб розташований у князівському Палаці. Він складається із двох великих та трьох менших кімнат, до яких ведуть старовинні кам’яні сходи.
На жаль, час не пожалкував їх і сьогодні вони не мають перекриття, яке б могло створювати в них атмосферу таємничості.
Другий погріб розташований під будинком управляючого маєтком Князя – Адольфа Яковича Шмідта. Він складається із вхідної кімнати та довгого підвального приміщення, яке на відміну від самої будівлі зберіглось в гарному стані.
Третій підвал розташований окремо і складається з невеликої льодовні та приміщення для зберігання продукції, до яких спускаються сходи. Навряд чи сам Князь сходив сюди, адже прибував до маєтку найчастіше лишень у серпні-вересні, щоб спостерігати за улюбленою справою – збиранням винограду.
Нам не відомі таємниці цих підвальних приміщень, але легендарні перекази місцевих старожилів про існування підземних ходів видаються дедалі реалістичними, враховуючи постійні обвали ґрунту на території історичної частини Козацького, заглядаючи в які можна побачити типову аркову систему обрамлення тунелів, схожу із підвалами.
Ото був би цікавий туристичний маршрут козацькими «катакомбами» Трубецького!..
Але поки що час заховав їх від людського ока, можливо, щоб у майбутньому розкрити їх таємниці…
Картина – Валерія Івченка, фото – Кравчук Мирослав.
Джерело