Юлія Соколова, редакторка стрічки Фото: Офіс президента
Мир, безпека та демократія в Європі – це не даність, а завдання, яке потребує певних кроків і рішень від європейських лідерів.
Про це заявив президент України Володимир Зеленський під час виступу на засіданні Європейської Ради.
Він нагадав, що для більшості європейців Україна – це невід’ємна частина європейського простору: простору свободи, демократії, соціального розвитку та фундаментальних цінностей.
Зараз дивляться
Глава держави зазначив, що в нещодавньому минулому, кілька поколінь тому, нинішній європейський простір міг бути не більше ніж мрією.
– Європа була континентом розбрату, войовничих амбіцій, клановості, несвободи, нерівності, бідності. І європейцям доводилося тікати в інші частини світу, щоб просто вижити та реалізувати свій потенціал. Європа зробила дуже багато, щоб це все подолати. І навіть Росії зараз не вдасться зіштовхнути наш континент у таку минувшину, – заявив Зеленський.
Він звернув увагу на те, що РФ відверто прагне порушити баланс у Європі, витрачає на це багато сил, коштів, ресурсів, спровокувала повномасштабну війну та низку криз, які відчувають усі європейці. Йдеться, зокрема, про жорстку цінову кризу через маніпуляції РФ на енергоринку.
А захоплення окупантами Запорізької АЕС поставило Європу перед загрозою радіаційної катастрофи.
Зеленський уточнив, що впевненість у незворотності європейського шляху надає єдність – лідерів, держав, у правовому просторі, в роботі інституцій, а також єдність “сприйняття Європи як завдання”.
– Європа залишатиметься саме такою, як зараз, доки європейці сприйматимуть те, що мають, як живуть, що отримали від попередніх поколінь, не як даність, а саме як завдання. Мир у Європі – це не стан, а завдання. Наші цінності, їх поширеність і міцність – це не даність, а завдання. І демократія – це не те, що може бути завжди, тому що вже є зараз, а також завдання.
Соціальний розвиток, прагнення до рівності в різноманітті, якими Європа вирізняється з-поміж інших частин світу, – це теж не щось таке, що ми можемо просто отримати від батьків та передати своїм дітям, це завдання. Безпека – це теж не стан, не даність, не спадок, який можна отримати чи передати, а завдання, – наголосив президент.
Він уточнив, що збереження європейських цінностей, безпеки та миру постійно потребує нових думок, кроків та рішень.
І особливо це актуально зараз, коли Європу жорстоко та на багатьох рівнях атакує “найбільш антиєвропейська держава сучасного світу” – Росія.
Президент додав, що лише мужність українського народу допомогла зупинити РФ від вторгнення в інші країни Європи, наприклад, у країни Балтії, Польщу чи Молдову.
Він закликав лідерів Євросоюзу посилювати співпрацю в оборонній сфері, збільшувати постачання зброї та боєприпасів Україні для захисту від агресії РФ, розширювати виробництво озброєння в Європі.
Крім того, Зеленський наголосив на необхідності захисту критичної інфраструктури, особливо після диверсій на газопроводах Північний потік у Балтійському морі. Президент уточнив, що зараз від РФ можна очікувати будь-яких дій, зокрема й знищення інфраструктури.
– Ми маємо ніколи не зупинятися в захисті свободи та демократії, щоб наші діти та онуки могли насолоджуватися принаймні не меншим обсягом прав і свобод, який є у нас. І ми маємо вкладатися зараз по максимуму в нашу оборону, безпеку, співпрацю. Щоб у будь-кого в світі, в кого може промайнути думка розпочати антиєвропейський курс, назавжди збереглося усвідомлення, що сила європейської єдності – нездоланна, – підсумував Зеленський.
Днями в одному з виступів Володимир Зеленський наголосив: щоб Росія програла, країнам Заходу необхідно реалізувати формулу миру, яка була запропонована Україною.