158 державних лісогосподарських підприємств об’єднають в єдине державне спеціалізоване підприємство «Ліси України». А замість 24 управлінь буде утворено 9 регіональних офісів лісового та мисливського господарства. Постанову про реформу лісової галузі схвалив Кабмін. Про це повідомляє пресслужба Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.
«Лісове господарство України вже давно потребує комплексної реформи. Ми будемо управляти лісами за стандартами та практиками ЄС. Це дозволить не лише підвищити рентабельність галузі, фінансово зміцнити державу, а й захистити цінні лісові території», – повідомив міністр Міндовкілля Руслан Стрілець.
Він наголосив, що чинна система управління лісами в Україні кардинально відрізняється від тієї, яка вже давно працює в країнах Європи. Реформа дозволить запровадити дієві зміни та розв’язати такі проблеми:
- фінансовий дисбаланс галузі;
- відсутність правдивої інформації про стан лісового фонду країни;
- низький рівень лісистості, що зберігається десятиліттями;
- низька продуктивність праці;
- низький рівень механізації лісогосподарських робіт тощо.
Реформа вирішує конфлікт інтересів у лісовій сфері – Держлісагентство матиме контролювальні функції, а новостворене підприємство – господарчі.
Руслан Стрілець наголосив, що трансформація галузі у жодному разі не означає скорочення працівників. Одне із завдань реформи – зберегти професіоналів, які працюють в лісі, та дати їм гідну зарплату.
Що ж до податків – вони залишаться на місцях. Приміром, Литві вдалося збалансувати усі фінансові питання після створення єдиного підприємства. І сьогодні заробітна плата лісівника Литви не залежить від географічного розташування лісгоспу. Наразі Єдина державна лісова компанія Литви має свій єдиний бюджет та є прибутковою компанією.
У документі чітко прописано, що ліси державної власності приватизувати заборонено, а ДП «Ліси України» є підприємством, 100% акцій якого належать державі.
Ще одним важливим плюсом створення компанії є те, що ми нарешті зможемо залучати європейські інвестиції для розвитку галузі, закупівлі нового обладнання.
Показники довоєнного періоду демонструють, що рівень інвестицій та фінансування лісовідновлення у країнах ЄС є значно вищим від такого показника в Україні, зокрема в ЄС це 24 доларів на 1 га, а в Україні – 0,3 доларів на 1 га.
Крім того, створення єдиного підприємства дозволить розвивати та отримувати прибутки не лише шляхом заготівлі та перероблювання деревини, а й розбудови рекреаційних пунктів, виготовлення власної екопродукції тощо.