Автор: Валентин Фіголь.
Дорога логістика «з’їдає» прибуток, а дефіцит підвищує ціни на овочі… Про ціну продукції врожаю 2022 року розповідають аграрії Кам’янського району.
Надто дешеве зерно
Собівартість зерна, в порівнянні з тогорічною, збільшилася приблизно наполовину, а продажна ціна рівно наполовину зменшилася. Про це розповів Руслан, молодий аграрій з Кам’янського району.
За його словами, витрати на дизельне пальне піднялися вдвічі. Те саме з мінеральними добривами: селітра теж вдвічі подорожчала.
Собівартість пшениці, зазначає пан Руслан, виглядає приблизно так. Витрати – десь 25 тисяч гривень на гектар при врожайності 5 тонн з гектара.
«Сьогодні за 1 т пшениці дають готівкою 4 100 грн. Продавати по 5 грн/кг означає вийти у нуль. Якщо менше, як зараз – по 4 грн, то я вже буду в мінусі…» – каже аграрій.
Аграрії, пояснив пан Руслан, впорались з посівною цього року за рахунок умовної подушки минулого року – сприятливі погодні умови, добрий урожай… І ті, хто продав до війни врожай, успішно провели весняну посівну. Але як, без грошей, починатиметься осіння посівна-2022 – це вже проблема, визнає агровиробник.
Втім, уряд України обіцяє аграріям, що зерно скоро подорожчає. «Ціни на зерно в порту вже зросли, за 2-3 тижні зростуть і на елеваторах», – розповів Микола Сольський, міністр агрополітики України, виданню «Форбс.юа».
Капуста та цибуля дорожчатимуть
Цибуля та капуста цьогоріч будуть дорогими, прогнозує Олександр, гуртовий торговець харчовими продуктами з Кам’янського. Причини, окрім подорожчання перевезень – зменшення пропозиції цих овочевих культур.
Так, на цей момент цибуля надходить у продаж по 24-27 грн/кг ($0,66-0,74/кг), що в середньому на 10% дорожче, ніж наприкінці минулого робочого тижня. Сьогодні вартість цибулі в Україні вже в середньому в 4,5 раза вища, ніж в аналогічний період минулого року.
«Ситуацію, що склалася, можна пояснити частково затримкою у збиранні цибулі. Деякі господарства змушені були зупинити збирання через сильні дощі, внаслідок чого пропозиція цієї продукції на ринку помітно скоротилася», – пояснив продавець.
Також більшість українських виробників зараз допродують цибулю ранніх та середніх сортів, тоді як пізніша цибуля масово почне надходити у продаж у середньому через 2 тижні. При цьому попит утримується на досить високому рівні, що дозволяє фермерам переглядати ціну на продукцію у бік підвищення.
Цьогоріч фермери менше садовили цибулі, розповів пан Олександр: «Багато хто зробив акцент на найпопулярнішій овочевій культурі – картоплі, яка у нас традиційно є «хлібом №2». Відповідно, менше виростили цибулі, моркви, капусти тощо…»
Ціни на якісну білокачанну капусту минулого тижня зросли до 22-27 грн/кг ($0,60-0,74/кг), що в середньому на 10% вище, ніж тижнем раніше.
Одна з причин подорожчання – виробники якраз завершують продаж середніх сортів, а пізня ще не надійшла у продаж – отже, виникає незначне, але помітне «міжсезоння»…
Сьогодні білокачанна капуста в Україні вже коштує в середньому у 6 разів дорожче, ніж в серпні минулого року. На думку виробників, сподіватися зниження цін на початку осені, швидше за все, не варто. А потім ціна тільки підвищуватиметься, переконаний пан Олександр.
Але головний чинник, який впливає на ціноутворення – вартість перевезень, акцентував торговець. Наприклад, щоб привезти «Спринтер» з персиками з Одещини до Кам’янського, треба витратити на дорогу близько 20 тисяч гривень. «За скільки тут треба продавати ті персики, щоб це було вигідно?..» – питає торговець.