Відпочинок та туризм Інформація Що відбувається з Азовським морем і чому так багато медуз 1 Серпня 20211 Серпня 2021 0 коментарів Азовское море, медузы
Цього літа відпочивати на Азовському морі неможливо через величезну кількість медуз — їх стільки, що вода схожа на желе. І це не єдина дивина: через те, що зростає солоність, флора і фауна Азовського моря сильно змінюються. Кандидат біологічних наук Петро Кулик, який мешкає в Приморську, пояснює, що відбувається з морем і на що нам варто чекати далі.
Що відбувається з Азовським морем і чому?
Будь-яка природна екосистема ніколи не буває стабільною і постійно змінюється. На це впливає безліч чинників, багато з яких відразу й не видно. Так відбувається і з Азовським морем. Воно постійно міняється — але зараз, на жаль, не в кращий бік. Протягом тисяч років його історії тут відбувалися різні події природного характеру: падіння й підвищення рівня води, трансформація берегів, кардинальна зміна солоності, флори й фауни, розквіт і падіння рибопродуктивності тощо.
Більшість бід Азовського моря — це прямий наслідок зарегулювання великих і малих річок, що впадають у нього. Азовське море — це невелика мілководна водойма, яка приймає в себе води Дону й Кубані. Річки — важлива складова екосистеми будь-якого моря. Усі вони були місцем нересту багатьох цінних промислових риб і відігравали ключову роль у формуванні біологічної продуктивності Азовського моря.
Негативні зміни клімату та певні дії людини (зокрема скидання відходів у річки) призвели до того, що ті почали міліти й пересихати. Через це приплив прісної води в море впав, що порушило весь природний механізм. Раніше солоність азовської води була низькою — близько 10–12 проміле. Зараз ця цифра зросла до 14. Море стало солонішим, риби втратили можливість безперешкодно заходити на нерест.
Як це вплинуло на флору і фауну Азовського моря?
Азовське море було одним із найпродуктивніших морів у світі. Тут завжди виловлювали багато риби — насамперед такої, що нереститься в річках. Після втрати нерестовищ риби ставало все менше, тому популяцію, наприклад, рідкісних осетрових риб намагалися підтримувати штучно — на спеціально створених рибоводних заводах. Але в кінці 1990-х і це зійшло нанівець. Промисел осетрових заборонили, усі їхні види внесли до Червоної книги.
Інститут рибного господарства й екології моря говорить, що в басейні Азовського моря було знайдено й описано 120 видів і підвидів із 39 сімейств. Але протягом останнього століття видове різноманіття суттєво зменшилося. 23 види риб в Азовському морі вже не водяться. Натомість — унаслідок того, що море стає солонішим — туди приходять нові види риб, які звикли жити в більш солоному середовищі. А це, своєю чергою, впливає на всю морську екосистему.
Тому в морі так багато медуз?
Через те, що море стало значно солонішим, там справді з’явилися великі медузи — коренерот (Rhizostoma pulmo) і аурелія, вухата медуза (Aurelia aurita). Їх ваблять ще й тепла вода та хороша кормова база. Це створює значні проблеми і для природи, і для людини. Море втрачає кормову базу для багатьох риб — її поглинають медузи. Крім того, вони знищують дрібних личинок та ікру пелагічних риб, а це призводить до втрати потенційної рибної продукції. Людині ж незручно та некомфортно ділити море з медузами: вони можуть сильно жалити. Але від цього вже нікуди не подітися — принаймні найближчим часом.
Медузи вже ніколи не зникнуть?
Найімовірніше, ні. Хоча цього року видалася холодніша зима, стояли морози й море навіть частково замерзло. Це дало надію на те, що медузи помруть, і влітку їх буде не так багато. Медузи — жителі теплих морів, тому на початку літа їх справді було менше. Але вже до середини літа (а може, і раніше — залежно від погоди, температури води, переважання чорноморських течій) чисельність медуз стала збільшуватися. Основна їхня маса припливла з Чорного моря ще у квітні-травні та почала швидко зростати й розмножуватися в теплій, багатій на органіку й корм азовській воді.
Як довго триватиме така експансія медуз в Азовському морі? Усе залежить від змін солоності моря. Поки солоність води не знизиться до колишніх параметрів — бодай до 13 проміле — чисельність чорноморських медуз в Азовському морі в літній період буде дуже високою. А з огляду на прогнози вчених щодо водно-сольового балансу Азовського моря, загального стоку прісних вод і потепління клімату, поки що солоність Азовського моря матиме тенденцію зростати й наближатиметься до солоності Чорного моря. Тож медузи теж залишаться.5
Чому в одному місці приазовського узбережжя мало медуз, а в іншому — багато?
Це звичайне явище. Загалом у літній час в Азовському морі медуз дуже багато, але їхні розподіл і концентрація сильно залежать від сезону й погоди — головно вітрів і течій. Дорослі сцифоїдні медузи дрейфують за течією, але певною мірою можуть контролювати напрямок свого руху. Коли тварина скорочує концентричні й радіальні м’язи — об’єм води під її парасолькою зменшується, вона викидається з-під нижньої частини купола, і медуза отримує рушійний імпульс у напрямку вершини купола.
Менше з тим, розподіл і скупчення медуз сильно залежать від вітрів, і їхня чисельність біля берегів завжди визначається напрямком вітру, який переважає. Також впливають температура й солоність води. Сильні зливи й похолодання можуть викликати локальні й нетривкі зміни цих умов біля берега, і медузи реагують на них, йдучи до більш сприятливих місць.6
Виходить, тепер в Азовському морі не можна купатися?
Треба вживати заходів щодо захисту акваторії пляжів улітку від скупчення медуз і запобігання їхньому негативному впливу на людей. Такі системи захисту вже давно використовуються в багатьох країнах світу, а цього року їх уперше почали встановлювати на Азовському морі: в Бердянську й Кирилівці.7
До чого призведуть усі ці зміни — стане гірше чи краще?
Це філософське питання. Усе, що відбувається з Азовським морем останніми роками, для людини радше погано. Хоча людина — головний винуватець усіх змін. Процес рухається в негативний бік. Катастрофічні паводки в центрі Європи, у Китаї та інших країнах, глобальні зміни океанічних течій — це реальні свідчення небезпечних змін клімату планети.
Природа намагається чинити опір, пристосовуватися до змін і виживати в нових умовах середовища. Добре це чи погано? Кому як. Для більш солелюбних риб це добре: вони в сприятливіших умовах розмноження й життя. Тут з’являються тепер і чорноморські види.
Прісноводні риби однозначно в стресі. Для них усе дуже погано — потрібно йти в опріснені ділянки, у пониззя річок, які теж не в найкращому екологічному стані.
Негативні явища в природі посилюються. Яскравий прояв цього — стан наших малих річок, які вмирають буквально на очах одного покоління, перетворюючись на стічні, заболочені, суцільно зарослі очеретом канави. Виснажується й море, і приазовські лимани. Ми дедалі наполегливіше говоримо про необхідність узятися врешті-решт за їхній порятунок.
Автор: Юліана Скібіцька, джерело hromadske