Банківська система відіграє вирішальну роль на ринку позикового капіталу, тому сценарій її розвитку значною мірою і впливає на ділову активність бізнес-структур.
Заступник Голови Ради НБУ, доктор економічних наук Василь Фурман на своїй сторінці у Facebook сформулював три можливі сценарії розвитку банків до 2030 року.
Сценарій 1. Чинні банки продовжують домінувати та зберігати свою центральну роль у створенні грошей та фінансовому посередництві. Вони агресивно протистоять конкурентній загрозі через технологічну адаптацію, придбання фінтех-компаній та лобіювання.
Сценарій 2. Діяльність чинних банків стискається, тоді як бігтехи розширюють фінансові послуги через регульовані дочірні компанії та захоплюють ринок кредитування.
Сценарій 3. Випуск роздрібних цифрових валют центрального банку призводить, за певних моделей посередництва, до зовсім іншої структури фінансової системи. Чинні банки стикаються з більш високими витратами на фінансування та більш нестійкою базою фінансування, оскільки традиційно стабільна клієнтура роздрібних депозитів переключається принаймні частково на цифрову валюту.
Зазначимо, що нещодавно НБУ підняв облікову ставку до 10%, що обумовлено необхідністю уповільнення розкручування інфляційно-девальваційної спіралі. Водночас кредитні ресурси комерційних банків стали ще менш доступними для підприємницьких структур та домогосподарств.
Економіст