Цього року вартість золота скоригувалась на 5%, підійшовши до межі в 1800 доларів за унцію. Особливого попиту в інвесторів цей метал не мав. Незважаючи на історичний вплив інфляції на золото, 2021 року стрімкого стрибка спостерігати не довелось, зазначають у компанії Kiexo. Федрезерв Сполучених Штатів неодноразово згадував, що зростання цін — явище тимчасове.
Але вже до кінця року можна було спостерігати «яструбиний» тон у ФРС. Інфляція продовжила наростати і досягла сорокарічного піку на початку грудня. Складно припустити, що за такої ситуації золото істотно не подорожчає.
Процентні ставки, за словами експертів, можуть підвищитись до 2% у 2023 році. Це поганий маркер для золота, адже інвесторам набагато вигідніше зберігати кошти в боргових паперах Сполучених Штатів, ніж у «стабільному» золоті.
Сьогодні розрив між цінами на золото та реальною процентною ставкою рекордно великий. Спред має йти на зниження, але чи станеться це у нинішніх реаліях — гарне питання. Що стосується реальної процентної ставки, вона має всі шанси збільшитися через підвищення ставок Федрезервом, і якщо інфляція сповільниться.
За перші дев’ять місяців цього року пропозиція золота на ринку збільшилась на 0,2% рік до року, що наростило обсяги виробництва первинного золота. Якщо два роки тому пандемія застала світову економіку зненацька, то сьогодні компанії призвичаїлись до роботи з деякими обмеженнями та змогли відновити свої ланцюжки поставок (хоч і частково).
У той же час, пропозиція переробленого цінного металу зменшилась на 12,3% рік до року за такий самий проміжок часу. Цьому сприяла корекція вартості золота, яка довела показники до рекордних значень минулого року.
Що стосується попиту, тут все ж відбулись метаморфози. Попит на найпопулярніший цінний метал у ювелірній галузі зріс на 68,4% рік до року. Зокрема такі показники виправдовують себе розвитком коронавірусу минулого року. А ось приріст промислового попиту виявився набагато меншим — 12,3% рік до року.
Загалом світовий попит на цей метал за дев’ять перших місяців 2021 року впав на 4,6%, до 2775,8 тони.
На думку аналітиків Kiexo, наразі золото має всі шанси для того, щоб зростати.
інфляція досягла свого піку, але центробанки лише почали робити монетарну політику більш жорсткою;
зростання відсоткових ставок не буде особливо впливати на метал, а найближчим часом можна буде спостерігати збільшення інфляції та зниження реальних відсоткових ставок.
У першому півріччі 2022 року експерти пророкують для золота вартість 1900−2000 доларів за унцію.
Після цього важливу роль на ціні металу відіграють згортання програми кількісного пом’якшення та уповільнення інфляції. Попит на золотий метал може бути максимальним, якщо очікування інфляції не вдасться приборкати. Вже до III-IV кварталу 2022 року може відбутися відкат до значень у 1500−1600 доларів.
Динамічність вартості золота залишиться згладженою, а амплітуда коливань буде слабко вираженою. Пандемія більше не матиме такий значний вплив на золото, як це було раніше, і загальної паніки вдасться уникнути. Наразі захисна репутація золотого металу не виходить на перший план.