Листопад — особливий місяць в історії повітроплавання. В цей місяць в далекому 1783 році вперше був здійснений благополучний політ людей на повітряній кулі.
Сьогодні розкіш прокотитися на цьому агрегаті доступна й дніпрянам. Але для наших ентузіастів повітряного спорту це не тільки приємне дозвілля, але й нагода зробити рідне місто туристично привабливим та відомим на весь світ.
Так, тільки в цьому році, в нашій області пройшли одразу три яскравих заходи, пов’язаних з повітряними кулями. Наприклад, у серпні у селі Очеретувате Магдалинівського району відбувся Фестиваль повітряних куль, на якому піднялося в небо одразу 12 аеростатів! В цьому ж місяці на спортивному аеродромі Камянка проходив не менш яскравий фест Dnipro Open Sky, де в повітрі літали не тільки аеростати, а й літаки та маленькі ракети.
Але найголовнішим заходом року є переліт наших повітроплавців через знамениту пустелю Олешківські піски, який відбувся у минулому місяці.
«Днепр вечерний» писав про ці дивовижні мандри, коли був встановлений рекорд України та Європи.
Як виявилося, ця подорож мала неабияке значення для дніпровських повітроплавців.
— У Херсоні, де знаходяться Олешківські піски, жив повітроплавець Олександр Новіков, – розповідає голова громадської організації DniproOpenSky Оксана Семехіна. — Новіков — засновник Херсонської федерації повітроплавання та пілот аеростату «Мрія». Він навчав усіх наших дніпровських пілотів десять років тому. Його нещодавно не стало, і це була його мрія – перелетіти Олешківські піски тепловими аеростатами. Багато років тому він надихнув своєю ідеєю пілотів з Дніпра. Але ніхто до 23 жовтня не міг перелетіти найбільшу пустелю в Європі.
Саме цього року Оксана прийняла рішення втілити його мрію у реальність. Видатну подію приурочили до 30-річчя Незалежності України.
Підготовка до рекорду зайняла близько 5 місяців. На початку червня спортсменка відвідала Херсонську область й була учасницею засідання обласної адміністрації Херсона. Пропозицією Оксани зацікавилися та познайомили її зі своїм національним природним парком «Олешківські піски», який знаходиться всередині пустелі.
— Головною метою було перелетіти найбільшу європейську пустелю найбільшою кількістю куль, – розповідає повітроплавиця. — О 6 ранку ми прибули у готель. Готель був у національному парку. Нас було 28 осіб у групі, на кожну кулю — по п’ять. Люди були різні: мандрівники, фотографи, пілоти, цілі сім’ї.
Світанку ще не було, коли почалося вивантаження куль, збирання обладнання, та підключення до газу. Команда Оксани запланувала свій маршрут на 2 години, виходячи з того, що деякі частини пустелі простягаються більш ніж на 40 км.
— Спочатку кулю надувають вентилятором, далі вже йде нагрівання цих куль газом.-пояснює пані Семехіна. — За фізичними законами тепле повітря іде вгору і куля підіймається. Не було поспіху, надміру витрачених нервів. Кожен мав чітко відпрацьований план. Всі наші повітроплавці – професіонали. Були чітко розподілені ролі для пілотів та членів екіпажу. Якщо хвилювання і було, воно було приємне. «Коли вже почнеться?», «Коли ми вже полетимо?» – сипалися питання. Усі вже хотіли швидко стартувати, бо ми вже два місяці обіцяли собі, що ми встановимо цей рекорд. Але цілих 2 місяці не було погоди.
Після старту настав час ловити кожну неповторну частинку краєвиду та захоплюватись моментом.
— Коли ми почали проходити через пустелю, я бачила, що подекуди вона вкрита «острівцями» зелені, — дивується моя співрозмовниця. — І таких «острівців» була більшість. Я не очікувала побачити, що рослинність потихеньку поглинає пустелю. Ми бачили також різних птахів, особливо багато фазанів. Дуже багато слідів: великих вовчих та дрібних заячих. Бачили дуже цікаві міні-озерця діаметром до півтора метра. У деяких частинах пустелі навіть були по два-три озера поряд.
З словами Семехіної, цей переліт був потрібен не тільки, щоб віддати данину пам’яті виданому колезі. Його задача — також створення Карти повітроплавців.
— Це – карта пам’ятних знаків та географічно унікальних місць України. Наша карта повітроплавання відобразить місця сили та місця слави, — каже мандрівниця.
Незабаром повітроплавниця планує провести масштабний дніпровський фестиваль «Дніпро ОпенСкай» із показовими та ознайомчими польотами на літаках, повітряних кулях та змаганнями за Кубок Дніпра з повітроплавання. Реалізація цього проєкту планується на літо 2022 року. «Днепр вечерний» бажає нашій героїні, щоб всі плани здійснились найкращим чином.
Катерина МОТОРНА