Українці продовжують в основному здавати валюту, купують її не дуже активно. Оптові готівкові ціни впали з 27,19-27,23 грн/$ до 27,05-27,10 грн/$.
На міжбанку спостерігалася нетипова для п’ятниці активність. Обсяг угод на Bloomberg підскочив з $ 150 млн до $ 216 млн. А Нацбанку довелося вперше за два тижні вийти на ринок і відкупити надлишок долара.
Протягом усього дня валютний ринок заливали доларом. Це пояснили реакцією на вчорашнє підвищення Нацбанком облікової ставки на 0,5% (до 8%), а також на скорочення НБУ з 1 серпня середнього добового обсягу викупу валюти на міжбанку з нинішніх $ 20 млн до $ 5 млн — так регулятор уповільнює роботу «друкарського верстата» і зростання інфляції. Адже, як відомо, НБУ викуповує долар на міжбанку за рахунок емісійної гривні.
«Продажі долара збільшилися відразу з кількох причин. По-перше, іноземці стали активніше скидати валюту, можливо, для покупок гривневих держоблігацій. Може, сподіваються, що за ним піднімуть відсотки після зростання облікової ставки. По-друге, банки-спекулянти активно продавали. по-третє, продавали агровиробники, які зараз відвантажують урожай і отримують долар. та й інші експортери прискорили свої валютні продажі. Побоюються, що гривня різко зміцниться після того, як Нацбанк скоротить покупки на міжбанку. Тому стали активніше скидати долар. Пропозиція сильно зросла, тому Нацбанку довелося двічі виходити на торги і викуповувати надлишок «, — пояснив ситуацію фінансовий аналітик Василь Невмержицький.
Міжбанк стартував на рівні вчорашнього закриття — 27,15-27,16 грн/$, але на перших же угодах звалився на 27,10-27,12 грн / $, а потім і на 27,06-27,09 грн/$. З продажем долара відразу вийшов державний «Укрексімбанк», який, як припускають скарбники, продавав виручку Національної аграрної компанії за зерно. А потім ще з’явилися «Креді Агріколь Банк» і інші іноземці, після чого до них підключилися багато інших банків, і ринок впав на 27,04-27,06 грн/$.
На цьому рівні на міжбанку з’явився Національний банк, який сьогодні скуповував валюту на трьох курсах: 27,06 грн/$, 27,058 грн/$ і нижче 27,04 грн/$. Сукупно він придбав $ 32 млн — це точна цифра з підсумкового звіту НБУ.
Банкіри не сумніваються, що без регулятора долар сьогодні напевно впав би нижче 27,0 грн/$.
«Жарковато було на торгах, вчорашні рішення Національного банку змінили настрої ринку і, схоже, нерезидентів. Пропозиція виросла. Але потрібно пам’ятати, що на наступному тижні бізнес чекають податкові виплати, в тому числі по видобувним компаніям. Тобто компанії могли почати раніше продавати валюту під податки, побоюючись здешевлення долара», — сказав керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин.
Нагадаємо, що Національний банк вчора видав кілька важливих рішень відразу: підняв облікову ставку з 7,5% до 8%, скоротив з 1 серпня заявлені обсяги викупу долара на міжбанку (з $ 20 млн до $ 5 млн) і підняв ціни на свої кредити рефінансування — до облікової ставки + 1%.
«Таке рішення призведе до уповільнення зростання обсягів рефінансування і в короткостроковій перспективі може вилитися в подорожчання ресурсів на міжбанку. А в більш тривалому часі прискорить зростання ставок за роздрібними депозитами і збільшить заощадження населення в банках, частково знизивши внесок споживчого попиту в інфляцію, прогноз зростання якої в 2021 році був підвищений з 8,0% до 9,6%. Більш жорстка монетарна політика Національного банку повинна заспокоїти інфляційні очікування і послабити фундаментальний інфляційний тиск в горизонті 9-18 місяців», — прокоментував «Країні» ситуацію директор департаменту казначейські-інвестиційних послуг АТ «Укрексімбанк» Антон Болдирєв.
На наступному тижні експерти чекають різнобічного руху курсу. На нього можуть впливати різні чинники:
* Можливий продаж долара іноземцями, якщо вони зацікавляться новими ОВДП;
* Активні валютні продажу агросектора, який закінчує відвантаження врожаю;
* Збільшення валютних розпродажів інших експортерів під сплату податків;
* Виплати бізнесу відшкодувань по ПДВ, які повинні стримувати зміцнення гривні (перша виплата 22 липня була невеликою — 365,04 млн грн).
У понеділок відкриття міжбанку чекають в рамках 27,02-27,04 грн/$ і допускають нове зміцнення гривні, проте не дуже велике. Від Нацбанку чекають покупок валюти: передбачається, що він буде захищати позначку 27,0 грн/$.
«Думаю, що НБУ буде намагатися утримати рівень 27,0 грн/$, а ринок буде рухатися поруч з ним. Але якщо активізуються валютні продажу іноземців, цю позначку можуть пробити», — спрогнозував Андрій Шевчишин.