Бурякоцукрова галузь для багатьох регіонів виступає базовою ланкою господарського комплексу. Вона також постачає сировину для ряду інших галузей харчової промисловості. Водночас постійне зростання цін на природний газ створює значні ризики для виживання підприємств галузі.
Національні асоціації Укрцукор, а також УСПП і Рада підприємців при КМУ – направили листа на адресу керівника уряду Д.Шмигаля, де висловили занепокоєння складним становищем у бурякоцукровій галузі.
Для виготовлення цукру українським заводам цього року знадобиться не менше 300 млн. кубометрів природного газу. Через ріст цін на блакитне паливо частина підприємств не зможе організувати виробництво, а сільгоспвиробники, які вклали в це кошти – зазнають значних збитків.
Зокрема, у червні ціна за 1 тис. кубометрів газу становила 11 тис. грн, а вже зараз в окремих регіонах по передоплаті тариф становить 28 тис. грн. за 1 тис. кубометрів.
Навіть без цього цукровики перебувають на межі нерентабельності. Фермери витрачають понад 42 тис. грн. на 1 гектар посіву цукрових буряків. При середній врожайності 480 центнерів з гектару та ціні 1200 грн за тону буряків, їх вирощування не є рентабельним.
Зазначимо, що складна ситуація на ринку блакитного палива склалася у зв’язку з відсутністю належного регуляторного впливу держави на основного монополіста – НАК «Нафтогаз України». Нафтогаз постійно безконтрольно підвищував ціну на природний газ і не забезпечував належного інвестування у зростання вітчизняного видобутку, щоб поступово ліквідувати залежність від зовнішніх джерел постачання блакитного палива.
Економіст