Україна в 2021 році запустила ринок земель сільськогосподарського призначення. Тобто ринок даної категорії земель ввели в період економічної стагнації. Водночас існують думки експертів, які обґрунтовують доцільність використання переваг земельної реформи для здійснення реформи пенсійної системи.
Український економіст Олексій Кущ на своїй сторінці у Facebook стверджує, що «нашій країні випав унікальний історичний шанс у вигляді можливості поєднати пенсійну реформу і земельну. Ще ні в кого в світі такої можливості не було. Накопичувальні пенсійні системи вводили вже на тлі перерозподіленого ринку землі. У нас такий шанс ще є».
«Дайте українським накопичувальним пенсійним фондам ексклюзив на купівлю землі с/г призначення з подальшою передачею її в оренду або продажем в довгострокову іпотеку. Земля – унікальний актив, який не можна вкрасти. Вона захищена від інфляції та девальвації. А орендна плата і/або відсоток по земельній іпотеці – найбільш пристосовані для довгострокового накопичення і виплати пенсій. Потрібно просто за допомогою накопичувальних фондів з’єднати пенсійні заощадження українців з захищеною і довгостроковою земельною рентою», – наголошує Кущ.
Виходячи з практики реалізації економічних реформ в 2014-2021 роках, можна стверджувати наступне: вдала реалізація пенсійної реформи можлива за умови кардинального переформатування політичного ландшафту та оновлення вищого політичного істеблішменту.
Економіст