Західної Вірджинії буде використовувати технологію блокчейн як альтернативу заповнення паперових бюлетенів для виборців.
Влада Західної Вірджинії підтвердила, що будуть використовувати блокчейн-додаток як альтернативу заповнення паперових бюлетенів для виборців, які перебувають за межами США, інформує Ukr.Media.
Відзначимо, що система виборів у США — одна з найбільш консервативних у світі. Голосування кожен раз змушує згадувати часи, коли представники кожного штату фізично мали висловити волю виборців на голосуванні колегії. Разом з тим, коли в минулому році Західна Вірджинія оголосила про проведення проміжних виборів у Конгрес з допомогою мобільного додатку і блокчейну, штат зіткнувся зі шквалом критики та нерозуміння.
Про це розповів глава виборчого комітету Дональд Кірсі.
Однак, пілотний проект відбувся, і головна мета була досягнута: Кірсі заявив, що закордоном виборці голосували набагато активніше, ніж раніше, коли штат висилав бюлетені поштою. ЗМІ зазначають, що нерідко кореспонденція губилася, а іноді її не могли доставити вчасно. Крім того, спроба використовувати в якості альтернативи електронну пошту викликала ряд запитань в експертів з кібербезпеки.
З блокчейном все набагато простіше. Додаток, розроблене стартапом Voatz, вимагає від громадянина попередньо завантажити ID-документ і зняти короткий селфі-відеоролик або прикласти палець до дактилоскопічного датчика на смартфоні, щоб підтвердити особистість. Всі відомості потім особисто перевірять співробітники та звірять їх з реєстром виборців Західної Вірджинії, щоб звести до мінімуму ймовірність шахрайства, після чого видалять всі конфіденційні дані зі своїх серверів.
У день виборів виборцю необхідно зайти в додаток, пройти ідентифікацію за відбитком пальця або селфі-відео і проголосувати. Голос фіксується в закритому блокчейн-реєстрі, записи в якому, неможливо підробити. Коли голосування завершиться, доступ до реєстру отримає секретар виборчкому, після чого чиновники роздрукують електронні бюлетені та внесуть їх в машини для підрахунку голосів (такі у Сполучених Штатах нині використовуються повсюдно).
Про те, на президентських виборах у 2020 році в Західній Вірджинії проголосувати за допомогою блокчейну зможуть тільки військові США, які з обов'язку служби знаходяться закордоном. Про те, щоб розширити цю практику на всіх виборців, «мови поки не йде».
«У моряка на борту субмарини під полярним льодом немає доступу до поштової служби США, зате є доступ до інтернету», — пояснив Кірсі.
Разом з тим, експерти з кібербезпеки насторожено поставилися до ініціативи виборчкому штату. Так, спеціаліст з безпеки на виборах Моріс Тернер вважає, що формально при такій системі ідентифікації встановлюється особистість користувача мобільного додатку, а не виборця.
«Хто саме залишає голос, точно встановити не можна», — вказує він.
Крім того, включення у виборчий процес будь-яких мобільних пристроїв підвищує ймовірність злому всієї системи, а також порушення збереження таємниці волевиявлення:
У Кірсі також немає впевненості в тому, що додаток в принципі не можна обдурити. Але водночас він вказує на позитивний зворотний зв'язок і зростання явки на виборах минулого року.
«Ми не говоримо, що мобільне голосування — це краще рішення проблеми. Ми не говоримо, що технологія блокчейну — найкраще рішення для безпечного зберігання даних. Але ми впевнені, що ця система краща від тієї, що є у нас зараз», — вказує він.
Тернер, втім, теж визнає, що процес переходу на цифрові системи неминучий, оскільки люди звикли користуватися мобільними сервісами. А отже, система потрібна, просто її ще є куди вдосконалювати.