Служба безпеки попереджає про загрози зупинки тепло- та Служба безпеки попереджає про загрози зупинки тепло- та електропостачання населення через дефіцит вугілля.
Про це йдеться у листі СБУ до Кабінету Міністрів України від 8 грудня, що є у розпорядженні видання Економічна правда.
Так, Служба безпеки повідомляє КМУ про складну ситуацію, що утворилася у тепло- та електрогенерації внаслідок дефіциту вугілля та збільшення заборгованості.
Це може призвести до «можливого неконтрольованого росту тарифів на виробництво електричної та теплової енергії для кінцевих споживачів».
Щодо вугілля, то на 1 грудня на складах знаходилося 486,2 тис. тонн палива, натомість план накопичення становить 2,632 млн тонн – понад вп’ятеро більше за фактичні запаси.
«Проблеми з теплопостачанням можуть призвести до виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру, зростання соціального напруження серед населення та дискредитації органів влади», — йдеться у листі.
СБУ наводить приклади ТЕС та ТЕЦ, які є природними монополістами і мають критичне значення для тепло- та електропостачання споживачів.
Серед таких об’єктів:
— Слов’янська ТЕС («Донбасобленерго»), забезпечує м. Миколаївка Донецької області, зупинка ТЕС зумовить відключення 14 тисяч споживачів;
— Луганська ТЕС (ДТЕК Ріната Ахметова), є одним із основних джерел теплоенергії у Луганській області;
— Чернігівська ТЕЦ, забезпечує 40% мешканців Чернігова, зокрема – об’єкти соціальної інфраструктури (лікарні, школи тощо);
— Дарницька ТЕЦ («Євро-Реконструкція»), постачає тепло киянам Дніпровського та Дарницького районів, працює на газі, запаси вугілля відсутні.
Натомість, голова фракції «Слуга народу» у Верховній Раді Давид Арахамія заявив, що новина про начебто направлення звіту Служби безпеки України до Кабінету Міністрів щодо можливої зупинки деяких теплогенеруючих підприємств є інформаційною хвилею, яка не відповідає дійсності.
Відповідну заяву він зробив під час брифінгу в парламенті, посилаючись на особисту розмову з Прем‘єр-міністром Денисом Шмигалем, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Я тільки що підходив до Прем‘єра, він сказав, що не розуміє. Ніякого попередження СБУ в нього немає. Каже, що це якась інформаційна хвиля, яка не відповідає дійсності», – сказав Арахамія.
У той же час, Прем’єр-міністр Денис Шмигаль запевняє, що вугілля достатньо для проходження зими. Але лист СБУ все ж таки був! Повідомляє Ліга.net.
СБУ доповіла уряду про складну ситуацію, яка утворилася в тепло- та електрогенерації внаслідок дефіциту вугілля та збільшення заборгованості.
У спецслужбі вважають, що ситуація може призвести до «можливого неконтрольованого збільшення тарифів на виробництво електричної та теплової енергії для кінцевих споживачів».
У листі також звертається увага на загрозу зростання соціальної напруги через можливе виникнення техногенної надзвичайної ситуації.
Серед об’єктів, що мають критичне значення для населення, названо Слов’янську ТЕЦ (14 000 споживачів), Луганську ТЕЦ (основне джерело теплоенергії Луганської обл.), Чернігівську ТЕЦ (40% жителів міста та соціальні об’єкти) та Дарницьку ТЕЦ (забезпечує теплом Дарницький та Дніпровський райони столиці), яка працює на газі, оскільки запаси вугілля відсутні.
Зі свого боку прем’єр-міністр заявив, що запасів газу достатньо для стабільного проходження опалювального сезону. А щодо ситуації з вугіллям, то на сьогодні баланс позитивний, повідомив він на годині запитань уряду у Верховній Раді.
«Ми видобуваємо та імпортуємо вугілля сумою 2 млн тонн на місяць за споживання 1,7 млн тонн. За інформацією Міненергетики, проблема з вугіллям на сьогодні вирішена. Щодо запасів газу, їх абсолютно вистачає, щоб спокійно пройти опалювальний сезон. Усі необхідні рішення для того, щоб забезпечити стабільність енергосистеми, урядом приймаються в оперативному порядку», – відповів Шмигаль, коментуючи лист СБУ на його ім’я із попередженням про кризу в енергетиці.
Нагадуємо:
З початком опалювального сезону в Україні ситуація з накопиченням вугілля на складах ТЕС та ТЕЦ погіршилася.
В Україні на 13 грудня на жодній теплоелектростанції не дотримано мінімальних вимог щодо запасів вугілля.
На 22 листопада з цих же причин не працювалы 20 блокив теплових електростанцій та теплоелектроцентралей загальною потужністю 7 ГВт.
Кабінет міністрів готує сценарій, за якого теплоелектростанції та теплоелектроцентралі за потребы переведуть на роботу зі 100% використанням газу.