Вчора, 11:59 Херсонці 25 родин бійців, які загинули на Сході України, приїхали до Скадовська на зустріч, ініційовану благодійним фондом «Милосердя». До них долучилися волонтери з України та Німеччини.
Серед тих, хто приїхав до Скадовська, – матері, батьки, дружини та діти загиблих воїнів. З дня втрати близької людини для багатьох з них минули роки, розповідає Галина Голота, та час погано лікує. Не завжди допомагають і психологи. Розраду родини загиблих знаходять у спілкуванні з людьми, які пережили таке саме горе, продовжує жінка. Вона приїхала на зустріч з Олешківського району. Сина Юрія Голоту втратила 6 грудня 14 року.
«В нас із Чернігівської області тут, зараз ми вже зустрілися. Ми вже були в Лішні з ними. Вони нам сподобалися, і, знаєте, це так згуртовує нас усіх. Ми ось тільки зійшли з автобуса, обіймаємося, цілуємося, наче ми рідні кровно такі. Нас сини згуртували. У мене син 82-го року народження, пішов добровольцем. Був кіборгом. Був вже на ротації. Поїхав знов, нікому не сказав. Говорив, що у Миколаєві. Чоловік знав, люди з села знали. А мені ніхто нічого не казав«, — розповідає Галина Голота.
Наталія Філенко, волонтерка, голова благодійного фонду «Милосердя» та ініціаторка зустрічі у Скадовську, збирає гостей у себе вдома. На подвір’ї багато квітів, разом з волонтерами вона вирощує саджанці рослин, які потім дарують родинам загиблих. Садівництво – один зі способів психологічної реабілітації, який повертає до життя, говорить жінка.
«Я вирощую, розсаджую, роздаю. Деякі вже цього року розсадила. Починаємо із тюльпанчиків, потім гвоздик. І маленьких бордюрних, і високих. Роздаємо ті квіти, які надихають наших мам і трішки зігрівають їм серця. Квіти як діти — поливати, то будуть рости«, — каже Наталія.
Зустрічали гостей з різних областей України у храмі святого Юрія у Скадовську. У пам’ять про загиблих відслужили поминальний молебень. Священник отець Володимир говорить, багато спілкується з матерями загиблих, для них це важливо.
«Воно кипить, воно болить і той біль десь треба дівати. А так відчувається, що суспільство все — таки звертає на це увагу. Суспільство не забуває про таких людей, які віддали своє життя за Батьківщину. І ми переживаємо за тих родичів, які залишилися. І ми таким чином показуємо, що вони потрібні нам«, — говорить отець Володимир.
Після поминальної служби учасники зустрічі вирушили на алею Слави на місцевому кладовищі, де поховані загиблі на Сході скадовчани. Також провели низку культурних заходів. Кожна родина привезла із собою вишитий родинний рушник. Їх склали разом і так символічно поєднали родини з різних міст України.
Під час заходів нагородили родини, які займаються волонтерською діяльністю. Ольга приїхала до Скадовська з Німеччини, де живе багато років. Сама родом з Херсонщини, розповідає жінка.
«Я живу в Німеччині понад 30 років. Але половину свого життя я проводжу в Україні. Моє життя проходить так: я два місяці живу у Німеччині, збираю гуманітарну допомогу, а потім приїжджаю сюди, щоб її роздати, щоб зустрітися з людьми, передати їм мотивацію і силу пройти цей складний період. Я знаю і вірю, що Україна підніметься. Я знаю, що люди, які люблять Україну, вірять у неї, зможуть підняти цю країну«, каже Ольга Тапе.
Родини загиблих героїв залишатимуться у Скадовську до 28-го серпня.
Суспільне Херсон