«Привласнила 4095 пам’яток національного та місцевого значення», «незаконно вивозить артефакти з окупованого Криму, «не виконує свої зобов’язання щодо збереження об’єктів культурної спадщини», — це цитати з доповіді генерального директора ЮНЕСКО 212-й сесії Виконавчої ради з моніторингу ситуації в Автономній Республіці Крим, яка опублікована на сайті ЮНЕСКО.
Зазначається, що інформація представленанаціональною комісією України у справах ЮНЕСКО та постійним представництвом України при ЮНЕСКО на прохання генерального директора ЮНЕСКО. У ній дається огляд ситуації в Криму з січня 2020 року до кінця липня 2021 року.
У доповіді мова йде про права людини, свободу слова, культуру, спорт, утиски кримських татар. Стосовно культури зазначені наступні проблеми.
У документі сказано, що РФ намагається змінити сприйняття історико-культурної спадщини України, привласнила українські культурні цінності на півострові, включаючи 4095 пам’яток національного та місцевого значення, незаконно вивозить артефакти з окупованого Криму, які експонує в Росії зі своїми наративами, проводить несанкціоновані археологічні розкопки, стирає сліди культурної присутності кримських татар на півострові.
В порушення вимог Другого протоколу до Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту, на об’єктах культурної спадщини ведуться незаконні археологічні розкопки.
Наприклад, в червні 2021 року з використанням важкої техніки — екскаваторів та вантажівок — почалися «розкопки», які можуть поставити під загрозу статус поселення Херсонес Таврійський, який з 2013 року внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО». Місцеві активісти зафіксували вивезення фрагментів археологічних артефактів у вантажівках з грунтом, що зібрали на будівельному майданчику.
Є підстави вважати, що до Москви вивезли 1451 експонат з «Лівадійського палацу-музею», зокрема, друковані видання, живопис, мармурові вази з метою їх показу на виставці «Романови. Спогади про Крим», проведення якої заплановано на осінь 2021 року.
«…знищено «перепелине поле» з червонокнижними і ендемічними рослинами на території Криму через будівництво в бухті Капсель біля Судака і мису Меганом, який був до 2019 року природоохоронною зоною».
«Реставраційні роботи», проведені в Ханському палаці в Бахчисараї, що включали заміну автентичних структурних елементів і оригінальної середньовічного черепичного даху, поставили під сумнів збереження історичної та культурної цінності Ханського палацу як єдиного збереженого зразка кримськотатарської палацової архітектури».
З повним текстом доповіді можна ознайомитися за посиланням.
Що відомо
— РФ намагалася «переписати на себе» Херсонес Таврійський у переліку ЮНЕСКО.
— Лідер Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що РФ поряд з усіма іншими своїми злочинами, буде покарана за порушення ними Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту від 14 травня 1954 року.
— Центр економічної стратегії оцінює втрати України через тимчасової окупації Криму в $135 млрд.
Джерело: Суспільне