Три дні тому, 14 жовтня, українці відзначали одночасно декілька свят, одним з яких є День створення Української повстанської армії. З нагоди цього свята і пропонуємо наступну публікацію. Пропонуємо згадати «українських спартанців». Тільки їх було не 300 — 105 проти 3 тисяч.
Поблизу села Недільне Самбірського району, що на Львівщині, на вершині гори Діл видніється дерев’яна «Вежа пам’яті».
Сама вежа є рекордсменкою – вищих дерев’яних веж у Європі просто не існує. Унікальну дерев’яну дзвіницю вінчає хрест, розташований на висоті 907 метрів над рівнем моря. Будувати її почали ще у 2009 році на пожертвувані людьми гроші. Споруджували вежу із модрини та сосни місцеві бойківські умільці,
Місцина, про яку йдеться, відома своїм героїчним духом. Під час Другої світової у повстанському середовищі цю територію називали «Київ», зважаючи на значення, яке вона мала у національно-визвольній боротьбі. В часи німецької окупації тут діяла підпільна підстаршинська школа УПА. У 1943 році на горі Діл відбувся запеклий бій між 105-ма бійцями ОУН-УПА та 3000 німецьких загарбників. Під час цього бою загинуло 43 українські патріоти. Втрати окупантів були значно більшими – 256 чоловік. Воїнам УПА на місці битви насипали братську могилу.
11-15 липня 1944 року неподалік від Недільної, на межі з сусідньою Спринею під охороною відділів УПА відбулися Установчі збори Української Головної Визвольної Ради. Збір прийняв Платформу і Тимчасовий устрій УГВР, Універсал до українського народу, а також присягу воїнів Української Повстанської Армії.
На повстанський дух бойків і активну партизанську боротьбу не могла заплющити очі вже інша окупаційна влада – 1948 року ціле село було виселене у Сокальський район, де навіть запропонували кращу землю. Однак поступово бойки поверталися на свої терени. Нині населення Недільної складає трохи більше 200 осіб, хоча то війни тут жило майже тисячу селян.
Відкриття «Вежі пам’яті» відбулось 27 серпня 2017 року. Це величний пам’ятник всім, хто віддав життя за волю і незалежність України, в місці, яке увійшло в історію національно-визвольної боротьби під псевдо «Київ», оскільки тривалий час було важливим осередком цієї боротьби.
14 жовтня 2021 року на Самбірщині відбувся захід з нагоди відзначення Дня захисників і захисниць України. У с. Недільне відбулась панахида на могилі сотника УПА «Бурлаки» та сходження на гору Діл.
За матеріалами: Край